Części zamienne do drukarek laserowych – słowniczek pojęć
30

maj

Części zamienne do drukarek laserowych – słowniczek pojęć

Obecnie drukarki laserowe należą do najczęściej wykorzystywanych urządzeń drukujących. Dotyczy to zarówno dużych firm jak i domowych użytkowników. Sama budowa urządzenia jest mocno skomplikowana i sprzęt składa się z wielu małych elementów.

Do przetworzenia danych wykorzystywany jest procesor obrazu rastrowego, który odpowiada za laserową wiązkę światła, która pada na bęben i daje możliwość nanoszenia obrazu. Toner przenoszony jest na kartkę poprzed dotyk i wspomagany przez naładowane ładunkiem przeciwnym elektrony. Po tym jest on utrwalony na kartkach poprzez tak zwany fuser, który odpowiada za podgrzewanie kartki i scalenie tonera z podłożem.

W procesie powstawania obrazu będą brały udział liczne elementy i części zamienne, gdzie każda ma swoje zadania:

Pickup roller lub feed roller -  Rolka odpowiadająca za pobieranie papieru z podajnika.

Separator lub Separation Pad Gruma, która odpowiada za pobieranie kartek pojedynczych

Transfer roller (elektroda rozładowująca) - Element wyglądający jak gąbka, który będzie odpowiadał za przyciąganie tonera z bębna na kartkę papieru. 

Bearing - Łożysko w wałku grzejnym albo wałku dociskowym. Odpowiada za ruch wałka. Musi charakteryzować się wytrzymałością na wysokie temperatury, odpornością na korozję i zatarcia.

Thermistor - Czuwa nad temperaturą drukarki

Fuser Gear - Zębatka, która będzie napędzać moduł utrwalania fuser składa się z wielu różnych trybów. Fuser To cześć drukarki, która odpowiada za utrwalenie termiczne tonera na kartce papieru. Zbudowany jest z dwóch wałków dociskowego oraz grzewczego.

Heting lamp / heating element (lampa grzejna) - Element grzejący fuser, który ma tworzyć temperaturę umożliwiającą utrwalenie tonera na kartce. Najczęściej element współpracuje z dodatkowymi wałkami grzejnymi upper fuser roller.

Upper fuser roller / heating roller - To wałek grzewczy w fuserze, który ma warstwę teflonu i odpowiada za wtopienia tonera w kartkę papieru

Fuser slim sleeve - Odpowiada również za wtopienie tonera na kartkę, nakładany ruchem kołowym. Przed nałożeniem folii warto pokryć element specjalnym smarem.

Pressure roller (wałek dociskowy) - Wałek dociskający kartkę do folii fuser

Flag - Czujnik przelotu papieru

Delivery Roller - Rolki, które odpowiadają za przesuwanie nośnika pomiędzy modułami urządzenia.