Niszczarki a sposób cięcia
9

maj

Niszczarki a sposób cięcia

W temacie niszczarek oraz ich sposobie pracy można mówić o dwóch podstawowych rodzajach urządzeń:

- paskowe to niszczarki, które mają niższą cenę i jednorazowo będą w stanie ciąć więcej kartek, pracują również ciszej, ale trzeba się liczyć z tym, że kosz będzie się zapełniał nieco szybciej.

- paskowo – odcinkowe to takie, które tną kartki na ścinki. W tym względzie urządzenia mogą gwarantować różne stopnie tajności co związane jest z wielkością ścinek. Niektóre z nich przygotowują kawałki w formie mikrościnek a nawet super mikrościnek.

Zasada jest tutaj następująca: im wyższy stopień tajności tym jednorazowo urządzenie będzie mniej wydajne. Trzeba pamiętać jednak, że są takie sytuacje, gdy będzie trzeba wziąć pod uwagę niszczenie kartek na mikrościnki. Z tym bezpośrednio związana jest norma tajności DIN 32757.

Wyróżniamy obecnie następujące normy jeśli chodzi o tajność DIN

- DIN1 – cięcie w formie pasków, które mają między 6 a 12 mm. Poleca się ich stosowanie, jeśli mamy materiały ogólne

- DIN2- to paski, które mają szerokość mniejszą niż 6mm lub też ścinki w powierzchni całkowitej mają mniej niż 800 mm2, nadają się do korespondencji wewnętrznej.

- DIN3 – przeznaczone do materiałów poufnych. Kartka będzie cięta na paski, które mają szerokość mniejszą niż 2mm lub też ścinki, które są mniejsze pod kątem powierzchni niż 320 mm2. Szerokość jest mniejsza niż 4 mm a długość mniejsza niż 80mm.

-DIN4 – to możliwość przeznaczona do materiałów tajnych, cięcie ścinek na kawałki, które mają mniejszą powierzchnię niż 30 mm i szerokość mniejsze niż 2 mm i długości mniejszej niż 15 mm. 

poziom tajności niszczarki

- DIN5 – niszczą dokumenty ściśle tajne i ścinki mają powierzchnię mniejszą niż 10 mm2 a szerokość mniejszą niż 0,8 mm a długość mniejszą niż 13 mm.

- Poza normą DIN mamy również jeszcze stopień tajności 6, który jest pomyślany pod kątem dokumentów o specjalnym przeznaczeniu. Ścinki w tym przypadku 1x5 mm; kartka zostaje zniszczona nawet na 15 tysięcy kawałków, co daje możliwość pełnej ochrony tych wszystkich danych, które na kartce się znajdowały.