Jak działa drukarka laserowa – historia i współczesność
20

maj

Jak działa drukarka laserowa – historia i współczesność

Zanim na rynku pojawiły się laserowe drukarki mieliśmy kserokopiarki, które jak sama nazwa nam wskazuje zostały przygotowywane przez firmę Xerox. Pierwsze udane kopiowanie to rok 1949, gdy firma wykorzystywała swój Model A do wykonywania takiego zadania.

Pierwsza drukarka komputerowa laserowa to urządzenie tego samego producenta o numerze 9700. Sprzęt w tym momencie zajmował cały pokój, ale miał naprawdę duże możliwości, ponieważ był w stanie drukować z prędkością około 120 stron na minutę, co było wynikiem doskonałym i jest również w naszych czasach.

Pierwszy sprzęt laserowy do komputerów osobistych to drukarka HP LaserJet, która pojawiła się w roku 1984 i kosztowała 3,5 tysiąca dolarów. Urządzenie pracowało z rozdzielczością 300 dpi miało pamięć 128 kB oraz było w stanie wykorzystywać specjalnie przygotowany port RS 232 C. dopiero kolejne urządzenie LaserJet Plus posiadało złącze Centronics, które użytkowane jest również obecnie.

druk laserowy Sprzęt ten pojawił się w roku 1986 i kosztował 500 dolarów więcej niż pierwsza drukarka. Jak działa drukarka laserowa W trakcie procesu drukowania bęben światłoczuły zostaje naładowany elektrostatycznie w taki sposób, że będzie przyciągał cząsteczki tonera. Następnie światło lasera odbija się od wirującego lustra i pada na bęben. W miejscach, gdzie mamy oświetlenie lasera ładunek elektrostatyczny będzie się zmieniał i tym samym toner w takim miejscu nie będzie się już kleił.

W kolorowej drukarce mamy wykorzystywane cztery osobne lasery, bębny, tonery. Aby cząsteczki tonera przywarły na trwałe do papieru są utrwalane w wysokiej temperaturze przy użyciu specjalnego elementu określanego jako fuser, który niejako będzie odpowiadał za prasowanie tonera w kartkę papieru. Obecnie oferowane nam drukarki charakteryzują się wyjątkową wydajnością i dużymi możliwościami.