3 wielkie nie-nie podczas pomagania zmagającemu się z problemami koledze
22

sierpnia

3 wielkie nie-nie podczas pomagania zmagającemu się z problemami koledze

Większość dużych biur działa w oparciu o metodę pracy zespołowej. Oznacza to wspólną pracę, współpracę i pomaganie sobie nawzajem, gdy tylko jest to konieczne.

Praca w zespole z pewnością ma swoje plusy i okazało się, że jest to również szczęśliwszy i zdrowszy sposób pracy. Jedną z sytuacji, w której praca w zespole może być bardzo przydatna, jest walka ze stresem w miejscu pracy.

Stres w dużym, współczesnym biurze jest od czasu do czasu niemal nieunikniony, ale nie oznacza to, że powinien być problemem długotrwałym lub widocznym. Kiedy pracujemy z innymi kolegami w bliskim otoczeniu, każdy może być na bieżąco z oznakami stresu i dzięki temu pomagać sobie nawzajem, kiedy tylko jest to potrzebne.

Problem? Nie każdy wie, jak właściwie postępować ze zestresowanym kolegą. To może być bardzo delikatna sytuacja i jeśli okażesz choćby odrobinę nieczułości (nawet jeśli nie masz takiego zamiaru), może to wywołać ogromny konflikt i sprawić, że dany kolega poczuje się jeszcze gorzej.

Aby pomóc Ci w radzeniu sobie ze zestresowanymi członkami zespołu, przyjrzyjmy się trzem rzeczom, których zdecydowanie nie powinieneś robić, próbując pomóc koledze, który zmaga się z problemami.

Nie mów im, że mają się ogarnąć

Zdziwiłbyś się, jak wiele osób faktycznie kończy na tym, nie mając tak naprawdę na celu wywołania obrazy! Łatwo jest powiedzieć komuś, że stres minie lub że nie jest tak źle, jak mu się wydaje, ale kiedy osoba cierpi z powodu stresu i czuje się przytłoczona, jest to jedna z ostatnich rzeczy, które chce usłyszeć.

O wiele lepiej jest wczuć się w sytuację i zapytać, co możesz zrobić, aby pomóc, niż powiedzieć im, aby po prostu "wzięli się w garść".

Nie popisuj się tym, jak bardzo jesteś na bieżąco

Łatwo jest wskazać, że nie jesteś zestresowany i że twoja lista rzeczy do zrobienia jest aktualna. Wielkie nie nie! Jest to nieczułe i sprawi, że twój kolega poczuje się, jakby brakowało mu czegoś, ponieważ jest w tyle i czuje się przytłoczony.

Ponownie, większość ludzi, którzy to robią, nie mają na myśli tego w zły sposób, są bardziej prawdopodobne, aby powiedzieć coś w stylu "Jestem całkowicie na bieżąco, więc mogę pomóc". Chociaż jest to miła myśl, aby pomóc, pierwsza część oświadczenia jest tym, co robi szkody!

Nie daj im odczuć, że to ich własna wina

Stres może zdarzyć się każdemu, w każdej chwili, i będą czasy, kiedy ty też jesteś zestresowany. W tym czasie chciałbyś, aby ludzie byli wrażliwi na Ciebie i pomagali Ci jak tylko mogą. Sprawiając, że kolega czuje, że jest pod presją, ponieważ być może nie pracuje w najbardziej efektywny czasowo sposób lub ponieważ wziął na siebie zbyt wiele, wskazujesz palcem winę, a to nigdy nie sprawi, że ktoś poczuje się lepiej.

Stres w miejscu pracy jest problemem, który nęka nas od wielu lat i jeśli nie zaczniemy traktować go bardziej poważnie, będzie się on utrzymywał przez wiele kolejnych lat. Ważne jest, aby porozmawiać ze swoim przełożonym, jeśli zmagasz się ze stresem i przyjrzeć się, jak możesz pracować, aby zmniejszyć ilość stresu, którego doświadczasz.

Jeśli chcesz pomóc koledze, który czuje się przytłoczony, pamiętaj, aby zrobić to bez obwiniania się, bez wskazywania palcem i po prostu zaoferować swoje usługi, pracując razem, aby pomóc zmniejszyć problem.